sobota, 29 marca 2014

Bp Pikus: idę do wszystkich ludzi ziemi drohiczyńskiej

 

 
Tuż po godz. 12.00, po południowej modlitwie Anioł Pański, kard. Kazimierz Nycz w obecności biskupów, księży i mediów ogłosił decyzję papieża Franciszka o nominacji bp pomocniczego archidiecezji warszawskiej Tadeusza Pikusa na ordynariusza diecezji drohiczyńskiej.
„Mam mieszane uczucia co do tej decyzji” – wyznał kard. Nycz. „Ja też mam mieszane uczucia” – dodał bp Nominat. Jak kontynuował metropolita warszawski, „to wielka strata dla kościoła warszawskiego, ale z drugiej strony wielki zysk dla diecezji drohiczyńskiej – duchowy, pastoralny i duszpasterski”. Bp Pikus przyznał, że towarzyszy mu lęk, choć ma nadzieję, że z Bożą pomocą będzie mógł dobrze służyć Kościołowi w nowej diecezji.
Kard. Nycz podziękował bp. Pikusowi za 15-letnią pracę bp. pomocniczego i życzył, „aby przejście do diecezji drohiczyńskiej wiązało się z nową, bożą satysfakcją.” Wiernym kościoła drohiczyńskiego – katolikom i prawosławnym, życzył z kolei „żeby się cieszyli, że mają biskupa, który czuje ekumenizm i zajmuje się nim nie tylko z obowiązku ale i z potrzeby serca”.
Bp Tadeusz Pikus jako bp pomocniczy współpracował z kard. Józefem Glempem a później, aż do tej pory, z kard. Kazimierzem Nyczem. „Rzeczywiście widzę, że w takich wydarzeniach coś się dokonuje między niebem a ziemią. Otóż chcę powiedzieć, że Chrystus, który mówił do Apostołów „nie wyście mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem na to, żebyście szli i owoc przynosili”, posyła swoich uczniów w sposób powszechny. Dzisiaj wobec mnie uszczegóławia to posłanie papież Franciszek, posyłając mnie do diecezji drohiczyńskiej, abym tam poszedł posłany przez Chrystusa jako jego uczeń, by wspólnie, razem z kapłanami, przynosić owoc” - mówił tuż po ogłoszeniu nominacji bp Pikus.
Bp Pikus przyznał, że nie zna jeszcze problemów swojej nowej diecezji, ale jak dodał, są one pewnie podobne jak w innych diecezjach. „Rozwiązywanie problemów jest jednak rzeczą wtórną, pierwotną jest ewangelizacja – budzenie wiary, nadziei, miłości, niesienie ulgi ludziom” - mówił.
Zapewnił także, że nie zmieni swojego biskupiego motta, które brzmi „Pan prawdziwie zmartwychwstał”. „Według mojego rozeznania jest to motto, które stanowi serce Ewangelii, mówi, że śmierć jest pokonana, Chrystus zmartwychwstał. To dla ludzi podstawowa, ogromnie ważna nowina, która niesie nadzieję, daje sens i cel życiu ludzkiemu” - przypomniał.
Bp nominat podziękował wiernym i kapłanom z archidiecezji warszawskiej, dodając, że tutaj został wyświęcony na kapłana i bardzo trudno będzie mu „wykorzenić się z tej ziemi”. „Na Miodowej przebywałem 29 lat, a więc bardzo trudno mi jest wykorzenić się stąd, dlatego mam mieszane uczucia. Ale zawsze, kiedy gdzieś idziemy to towarzyszy nam nadzieja” - dodał.
Biskupom i Kardynałowi podziękował „za wspaniałą współpracę i bardzo dobre relacje”. Pozdrowił także swoich nowych diecezjan i podziękował Franciszkowi za nominację.
„Jednocześnie chcę już teraz wyrazić wdzięczność Ojcu Świętemu i przekazać moje gorące pozdrowienia i słowa nadziei, dla tych wszystkich, którzy mieszkają w diecezji drohiczyńskiej. Są tam wierni Kościoła katolickiego i prawosławnego – idę do wszystkich mieszkańców, do tych, którzy przebywają na tamtej ziemi, aby przede wszystkim ten owoc, o którym mówi Chrystus, więc Królestwo Boże, było znane i przyjmowane przez wszystkich”. Na zakończenie bp poprosił wszystkich o modlitwę.
Bp Tadeusz Pikus na stanowisku ordynariusza zastąpi bp. Antoniego Pacyfika Dydycza. Ingres do katedry drohiczyńskiej odbędzie się w niedzielę, 25 maja o godz. 15.00
 

Bp Tadeusz Pikus - nowy biskup drohiczyński (biogram)




Biskup Tadeusz Pikus, mianowany dziś przez papieża Franciszka biskupem drohiczyńskim ma 64 lata. Jest doktorem teologii fundamentalnej i znawcą Kościoła na Wschodzie. Pracował duszpastersko i naukowo w Rosji, na Białorusi i na Litwie. Wykładał teologię ekumeniczną w Polsce oraz w Grodnie i w Wilnie. Zasiadał w gremiach Episkopatu zajmujących się kontaktami ekumenicznymi i dialogiem z islamem.
Jego dewiza biskupia brzmi: Surrexit Dominus vere! (Pan prawdziwie zmartwychwstał!)
Tadeusz Pikus urodził się 1 września 1949 r. w Zabielu. Po ukończeniu Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego (WMSD) w Warszawie święcenia kapłańskie przyjął 7 czerwca 1981 r. z rąk bp. Jerzego Modzelewskiego. Tytuł magisterski uzyskał w 1981 r. na Akademickim Studium Teologii Katolickiej (ASTK) w Warszawie. Dwa lata później uzyskał na tej uczelni tytuł licencjata w dziedzinie patrologii.
W 1983 r. rozpoczął studia doktoranckie z teologii fundamentalnej na Uniwersytecie Nawarra w Pampelunie (Hiszpania). W 1985 r. obronił pracę doktorską. Po powrocie do Polski pracował jako referent w Sekretariacie Prymasa Polski, jednocześnie wykładając łacinę i teologię fundamentalną w WMSD. W 1987 r. został adiunktem na ASTK. W rok później rozpoczął pracę w seminarium duchownym jako prefekt-wychowawca. Od 1990 r. był sekretarzem Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie.
W 1990 r. skierowano go jako kapelana do pracy duszpasterskiej wśród Polaków w ówczesnym ZSRR i pracowników konserwacji zabytków w Moskwie. Tam też zorganizował Kolegium Teologii Katolickiej św. Tomasza z Akwinu a abp Tadeusz Kondrusiewicz mianował go dziekanem i wykładowcą teologii fundamentalnej na tej placówce (1991-92).
Powrócił następnie na stanowisko prefekta w seminarium duchownym w Warszawie i wykładowcy w PWTW. W tym czasie również wykładał w seminarium duchownym w Łowiczu. W 1994 r. ponownie wyjechał do Moskwy, aby zebrać materiały do pracy habilitacyjnej, tam też uczestniczył w seminariach profesorskich w Instytucie Prawosławnym św. Andrzeja. Po roku wrócił do swoich poprzednich obowiązków w seminarium w Warszawie.
W 1996 r. został mianowany duszpasterzem przedsiębiorców i organizatorów życia gospodarczego w Warszawie, a od 1997 r. był rektorem kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Bielanach. W tymże roku rozpoczął wykłady z teologii fundamentalnej i ekumenicznej, a w rok później także religiologii w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W tym samym czasie prowadził wykłady z tych dyscyplin w Grodnie na Białorusi i w Polskim Centrum Katechetycznym w Wilnie.
W 1997 r. został członkiem Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów Archidiecezji Warszawskiej na lata 1997-2002. Od 1997 r. należy do Warszawskiego Towarzystwa Teologicznego. W rok później został mianowany członkiem Czwartego Synodu Archidiecezji Warszawskiej.
W roku 1999 uzyskał tytuł doktora habilitowanego na podstawie rozprawy habilitacyjnej pt. "Aksjologiczny wymiar religii w twórczości Aleksandra Mienia. Studium analityczno-krytyczne".

24 kwietnia 1999 r. Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji warszawskiej, przydzielając stolicę tytularną Lisinia. Święcenia biskupie przyjął 8 maja 1999 r. w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie z rąk kard. Józefa Glempa.
29 maja 1999 r. został przewodniczącym Wydziału Nauki Katolickiej i wikariuszem generalnym Archidiecezji Warszawskiej. W listopadzie 1999 r. decyzją Episkopatu został członkiem Rady ds. Ekumenizmu KEP. Następnie został włączony w skład Komisji Wychowania Katolickiego KEP. W latach 2000-2006 pełnił funkcję delegata ds. dialogu katolików i muzułmanów, zasiadał też w Zarządzie Głównym Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów w Polsce (2000-2004), od 2004 r. został członkiem tejże Rady.

W latach 2001-2006 z woli KEP był przewodniczącym Bilateralnego Zespołu Katolicko-Prawosławnego oraz członkiem Rady ds. Dialogu Religijnego i przewodniczącym Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi (2001-2006).
W 2002 r. uzyskał stanowisko profesora nadzwyczajnego w UKSW.

2 maja 2002 r. został wybrany na przewodniczącego Rady Programowej Zespołu Pomocy dla Kościoła Katolickiego na Wschodzie. Od 2003 r. pełnił funkcję delegata KEP ds. Duszpasterstwa Polskich Przetwórców Żywności. W 2004 r. został członkiem Zespołu KEP ds. Społecznych Aspektów Intronizacji Chrystusa Króla.

W latach 2005-2010 był przewodniczącym Zespołu KEP ds. Kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną.
W październiku 2005 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej nadało mu, za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania "Medal Komisji Edukacji Narodowej".

W 2006 r. został wybrany na przewodniczącego Rady ds. Ekumenizmu KEP. W dniu 14 kwietnia 2008 r. otrzymał od prezydenta RP tytuł naukowy profesora nauk teologicznych. 15 marca 2010 r. został powołany na członka Zespołu KEP do rozmów z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym.

Obecnie bp Pikus jest członkiem Zespołu ds. Społecznych Aspektów Intronizacji Chrystusa Króla i delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Polskich Przetwórców Żywności.

Bp Tadeusz Pikus nowym biskupem drohiczyńskim (komunikat Nuncjatury)





Biskup Tadeusz Pikus, 64-letni biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej, został mianowany przez papieża Franciszka biskupem drohiczyńskim. Zastąpił on na tym stanowisku bp. Antoniego Dydycza OFMCap, który w związku z ukończeniem 75. roku życia odchodzi na emeryturę.


Publikujemy komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce:
Komunikat
Ojciec Święty Franciszek:
1. Przyjął rezygnację księdza biskupa Antoniego Dydycza OFMCap z posługi biskupa drohiczyńskiego, złożoną zgodnie z kan. 401 pkt 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
2. Mianował biskupem drohiczyńskim dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji warszawskiej Tadeusza Pikusa.

Abp Celestino Migliore
Nuncjusz Apostolski
Warszawa, 29 marca 2014 roku

Wieczór Chwały - Siedlce 27.03.2014

27 marca w Siedlcach odbył się kolejny "Wieczór Chwały". Tematem spotkania była "Śmierć, która daje życie". Ten wieczór był inny od wszystkich bo Wielki Post jest czasem wyciszenia się i zatrzymania przy krzyżu. Gdy robimy znak krzyża opasujemy się śmiercią Chrystusa. "Naucz umierać się za życia"- mówił Pan Jezus. My niejednokrotnie potrzebujemy takiej śmierci i kryzysów w swej codzienności. Młodzież z diakoni teatralnej przedstawiła nam pantomimę. Mogliśmy zobaczyć to co dokonuje się w każdej Eucharystii. Wysłuchaliśmy też świadectwa Sebastiana, który w pięknych słowach powiedział jak przedziwny i bolesny krzyż odgrywał rolę w jego życiu od samego dzieciństwa.Podczas tego wieczoru nie mogło zabraknąć Jezusa. Podczas adoracji  wpatrywaliśmy się w Jego oblicze.
Na zakończenie otrzymaliśmy Błogosławieństwo czynione znakiem krzyża. Przeżywając okres Wielkiego Postu prosimy, aby Pan błogosławił nam, byśmy zgadzali się na umieranie i uczynił nas świadkami krzyża, który zwycięża.
Katarzyna









 

Ogłoszenia Parafialne 4 Niedziela Wielkiego Postu 30.03.2014


1.      Dziś w ostatnią niedzielę miesiąca modlimy się za zmarłych polecanych na kartkach wypominkowych.
 

2.      W tym tygodniu: I czwartek – adoracja od godz. 1700 ;  I piątek miesiąca- w Minczewie o godz. 1500 ; I sobota – adoracja po mszy św. porannej od 800  - 900 .
 

3.      W sobotę po mszy św. wieczornej spotkanie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Zapraszamy.
 
 

4.      W środę 2 kwietnia przypada 9 rocznica śmierci Papieża Jana Pawła II, niech modlitwa będzie naszym przygotowaniem do uroczystości kanonizacyjnej, która będzie miała miejsce 27 kwietnia w Rzymie.
 

5.      Są jeszcze do nabycia kartki świąteczne po 1,50 zł, rozprowadzane przez młodzież. Zachęcamy do czytania „Niedzieli”.
 

6.      Proszę aby w tym tygodniu rozważania Drogi Krzyżowej poprowadzili członkowie Kół Żywego Różańca i Koła „Radia Maryja”.
 

7.      W przyszłą niedzielę w naszej parafii rozpoczniemy rekolekcje wielkopostne. W tym roku przeprowadzi je
ks. mgr. Wiesław Niemyjski, proboszcz parafii św. o. Pio
w Węgrowie. Spowiedź w poniedziałek i wtorek.
W rekolekcjach biorą udział dzieci i młodzież z naszych szkół. Tradycyjnie na zakończenie rekolekcji, składane ofiary przeznaczone są dla rekolekcjonisty, który w ten sposób zbiera ofiary na budowę kościoła.
 

 

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE 06-08.04.2014R.

 

 

Niedziela 06.04. 2014

 

Porządek niedzielny mszy św. 830, 1000, 1200, 1800

 

 

Poniedziałek 07.04.2014r.

 

830 – Msza św. – młodzież

1000 – Msza św.

1200 – Msza św. – dzieci

1500 – Msza św. – Bujaki

1800 – Msza św.

 

Wtorek 08.04.2014r.

 

830 – Msza św. – młodzież

1000 – Msza św.

1200 – Msza św. – dzieci

1400 – Msza św. – Chutkowice

1500 – Msza św. – Minczewo

1800 – Msza św.

 

Intencje Mszy Świętej 4 Niedziela Wielkiego Postu 30.03.2014


Dzień
Godz.
Intencja
 
31.03
Pon.
700
730
730
1800
+ za Halinę Gołowczyńską of. Ludwiki i Stanisława Chrapek z Żywca
+ za zmarłych z kartek wypominkowych
O zdrowie Natalii i szczęśliwą operację
+ za Józefa Malinowskiego – początek gregorianki
 
01.04
Wt.
700
730
730
1800
+ za Teresę
+ za Tadeusza Kołodko – początek gregorianki
+ za Józefa Malinowskiego – greg.
+ za Antoniego (1r.), Mariannę i zm. z rodziny
 
02.04
Śr.
700
730
730
1800
+ za Helenę Florczuk (1r.)
+ za Tadeusza Kołodko – greg.
+ za Józefa Malinowskiego – greg.
+ za Józefę, Franciszka i ich rodziców
 
03.04
Czw.
700
730
730
1800
Ex. + za Genowefę (2r.), Józefa, Helenę i Stefana
+ za Józefa Malinowskiego – greg.
+ za Tadeusza Kołodko – greg.
+ za Marka Olechno of. od uczestników pogrzebu
 
04.04
Pt.
700
730
 
1730
 
+ za Józefa Malinowskiego – greg.
 
+ za Tadeusza Kołodko – greg.
 
05.04
Sob.
700
730
730
1800
+ za Bogdana
+ za Tadeusza Kołodko – greg.
+ za Jadwigę i Edwarda Kluczewskich
+ za Józefa Malinowskiego – greg.
 
06.04
Ndz.
830
1000
1200
1200
 
1800
+ za Waldemara Brzesławskiego (10r.) i zm. rodziców z obu stron
+ za Wiktorię Danilczuk (1r.) i Antoniego
+ za Józefa Malinowskiego – greg.
+ za Stanisława i Marię Sielewoniuk
 
+ za Tadeusza Kołodko – greg.

 

 

 

sobota, 22 marca 2014

Ogloszenia Parafialne 3 Niedziela Wielkiego Postu 23.03.2014

 
1.      Dziś składamy serdeczne życzenia ks. Marianowi z racji imienin, które obchodzi w tym tygodniu. Życzymy Bożego błog. opieki Matki Bożej, sił i zdrowia.
 
2.      Tak jak było wcześniej ogłaszane do aktualnego numeru tygodnika „Niedziela” dołączona jest książka pt. „Pasja” opisująca Mękę Pańską. Zachęcamy do nabywania i czytania. Koszt 6zł.
 
3.      Młodzież po mszach św. rozprowadza kartki Wielkanocne, po 1,50 zł. Dochód z tych kartek posłuży na organizowanie akcji i wyjazdów dzieci i młodzieży z naszej parafii. Kto chciałby kupić zachęcamy i dziękujemy za każdą zakupioną kartkę świąteczną. Akcja jest prowadzona w ramach akcji KSM naszej diecezji.
 
4.      We wtorek obchodzić będziemy, liturgiczną uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Msze św. o 700 w kościele pofr.; 1000 i 1800 w Katedrze, w Bujakach – 900, w Chutkowicach
i Minczewie – 1500. Z racji uroczystości we wtorek nie będzie wieczornej mszy św. w kościele pofranciszkańskim.

 
5.      W czwartek po mszy św. wieczornej spotkanie modlitewne Apostolatu Maryjnego. Serdecznie zapraszamy.
 
6.      Do Katedry została zakupiona elektroniczna tablica w cenie 9 tys. zł. Był to postulat wielu osób jaki słyszeliśmy w czasie kolędy. Mam nadzieję, że dzięki wyświetlanym tekstom pieśni i modlitw, nasz śpiew  w czasie liturgii będzie mocniejszy, żywszy i więcej osób poprzez śpiew będzie wielbić Pana Boga, w myśl zasady: „Kto śpiewa ten dwa razy się modli”.
 
7.      Zachęcamy do udziału w nabożeństwach Wielkiego Postu, szczególnie Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żalach. W tym tygodniu rozważania poprowadzą członkowie Akcji Katolickiej.
 
8.      Nadleśnictwo Nurzec zwraca się z Apelem o niewypalanie traw, które są przyczyną powstawania wielu pożarów. Wypalanie traw powoduje wielkie szkody i straty dla środowiska naturalnego.
 
9.      Pragnę poinformować, że w ostatnie niedziele do puszek zebraliśmy:
- na Ukrainę : 1300 zł;
- na misje 800 zł;

 

Intencje Mszalne 3 Niedziela Wielkiego Postu 23.03.2014


Dzień
Godz.
Intencja
 
24.03
Pon.
700
730
730
1800
+ za Mariana Toczyskiego, Antoniego i Stanisławę
+ za Henryka Kluczewskiego – greg.
+ za Mariannę (16r.), Antoniego i Lucjana
+ za Krzysztofa Grajewskiego – greg.
 
25.03
Wt.
700
700
1000
1800
1800
+ za Henryka Kluczewskiego – greg.
W intencji ks. Mariana o Boże błog. z racji imienin
O zdrowie dla Pauliny
+ za Krzysztofa Grajewskiego – greg.
+ za Stanisława i Bronisławę Daniluk 
 
26.03
Śr.
700
730
 
1800
1800
O Boże błog. i opiekę MB dla Marii w dniu jej imienin
+ za Henryka Kluczewskiego – greg.
 
+ za Juliana Stankowiak of. od uczestników pogrzebu
+ za Krzysztofa Grajewskiego – greg.
 
27.03
Czw.
700
730
730
1800
1800
+ za Henryka Kluczewskiego – greg.
+ za Edmunda Kurek of. od uczestników pogrzebu
+ za Antoninę (r.), Marię, Stafana i Tadeusza
+ za Wiktorię i Tadeusza Skorupko, Marię i Mariana Wielgat
+ za Krzysztofa Grajewskiego – greg.
 
28.03
Pt.
700
730
1730
1730
O Boże błog. i opiekę MB dla rodziny
+ za Henryka Kluczewskiego – greg.
Ez. + za Józefa Kamińskiego
+ za Krzysztofa Grajewskiego – greg.
 
29.03
Sob.
700
730
730
1800
+ za Wiktorię i Stanisława Zawadzkich
+ za Henryka Kluczewskiego – greg.
+ za Krzysztofa Grajewskiego – greg.
Ez. + za Marię Renda (17r.)
 
30.03
Ndz.
830
1000
1200
 
1800
+ za Henryka Kluczewskiego – zakończenie gregorianki
Za zmarłych z kartek wypominkowych
+ za Krzysztofa Grajewskiego – zakończenie gregorianki
 
Za parafian

 

 

sobota, 15 marca 2014

Ogłoszenia Parafialne II Niedziela Wielkiego Postu 16.03.2014


1.      Dziś przeżywamy niedzielę „Ad Gentes”, modlimy się za misje i misjonarzy w Afryce. Przychodzimy im z pomocą poprzez modlitwę i ofiary zbierane do puszek.
 
2.      W środę, Uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP. W intencji Mężczyzn ofiarujemy Drogę Krzyżową w najbliższy piątek o godz. 1800.
 
3.      Do każdego numeru tygodnika „Niedziela” za tydzień będzie dołączona książka „Pasja” Katarzyny Emmerich, opisująca Mękę Pańską. Jest to piękna i pożyteczna lektura w przeżywanym okresie Wielkiego Postu. Dodane są tylko większe koszty przesyłki, a zatem „Niedziela” z „Pasją” będzie kosztować 6,00 zł. Zachęcamy do nabycia i czytania.
 
4.      Siostry Sercanki zapraszają dziewczęta z klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na wielkopostny dzień skupienia, który odbędzie się w sobotę 22 marca w budynku Wyższego Seminarium Duchowego w Drohiczynie. Dzień skupienia poprowadzi Ks. Tomasz Łapiński. Rozpoczęcie spotkania o godz. 9.00, Zapisy oraz szczegółowe informacje u s. Sylwii Wójtowicz.
 
5.      W przychodni Rodzinnej w Drohiczynie 20 marca
(w czwartek) w godz. 1000 – 1500 mają być przeprowadzone bezpłatne badania słuchu dla osób dorosłych z problemami słuchu oraz użytkowników aparatów słuchowych. Zapisy prowadzi przychodnia. Szczegółowe informacje na tablicy ogłoszeń.
 
6.      Jeszcze raz proszę bardzo serdecznie, aby robiąc porządki na cmentarzu, nie wrzucać do plastikowych kontenerów żywych kwiatów i naturalnych wieńców. Zajmują one bardzo dużo miejsca. Do kontenerów wrzucamy tylko szkło i plastik.

Podziemia katerdy

Podziemia katerdy
Zapraszamy do odwiedzenia podziemi naszej katerdy. Podziemia powinny być otwarte codziennie, jeśli jednak drzwi są zamknięte proszę dzwonić na plebanię