sobota, 12 stycznia 2013

Rocznica Poświęcenia Katedry + dzieci I Komunijne u ks. Biskupa






















10 stycznia w 290 rocznicę poświęcenia kościoła katedralnego p.w. Trójcy Świętej w Drohiczynie biskup drohiczyński Antoni Dydycz celebrował w niej uroczystą Eucharystię, połączona z Nieszporami. Obecna drohiczyńska katedra, zbudowana na miejscu kościoła zburzonego w czasie szwedzkiego potopu, była poświęcona 10 stycznia 1723 roku przez biskupa łuckiego Stefana Rupniewskiego. Świątynia ta bardzo ucierpiała podczas okupacji sowieckiej i niemieckiej, gdy okupanci urządzili tam stajnię i strzelnicę, zniszczono jego barokowy wystój oraz zdewastowano podziemia.


Ówczesny proboszcz ks. Edward Juniewicz zdołał ocalić tylko kilka zabytkowych obrazów, rzeźb, naczyń liturgicznych i feretron. Po zakończeniu działań wojennych odrestaurowano kościół, dzięki staraniom i ofiarności kolejnych duszpasterzy i parafian, aby mógł służyć wiernym.

Świątynia wiele lat była też prokatedrą diecezji, czyli kościołem zastępczym, katedry w Pińsku, który po II wojnie światowej znalazł się na terenie najpierw ZSSR, a następnie Białorusi. W Drohiczynie też rezydowali administratorzy apostolscy tej diecezji.

5 czerwca 1991 roku w Białymstoku, wraz z ustanowieniem diecezji drohiczyńskiej, papież bł. Jan Paweł II podniósł ją do rangi katedry. Odwiedził on ją też osobiście 10 czerwca 1999 roku.

Proboszcz parafii katedralnej ks. dr Zbigniew Średziński, przypomniał też, że w ostatnich latach została dokonana generalna przebudowa świątyni, po czym odbyła się również 10 stycznia 2005 roku jej rekonsekracja. Zostały też odnowione krypty, gdzie spoczywają wojewodowie podlascy z czasów, gdy Drohiczyn był stolica województwa oraz biskup piński Kazimierz Bukraba, pierwszy biskup drohiczyński Władysław Jędruszuk, administrator apostolski ks. inf. Michał Krzywicki oraz wikariusz generalny i zesłaniec ks. Jan Wasilewski. Zostały też tam umieszczone tablice z nazwiskami wojewodów podlaskich ofiar katastrofy pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku, a także ku czci pomordowanych Polaków w Ponarach koło Wilna.

W minionym roku katedra drohiczyńska wzbogaciła się zaś o odnowione, historyczne tabernakulum, które przypomina dawną tej świetność barokowego budowli.

W wygłoszonej homilii Ksiądz Biskup, przypominając powstanie, świetności i tragiczne losy drohiczyńskiej świątyni, powiedział że plany Boga są często zaskakujące i to On zaplanował, zę stanie się pierwszym kościołem w diecezji.

Pasterz Kościoła drohiczyńskiego powiedział też, że katedra to miejsce i przestrzeń, podobna do Jeruzalem - miasta pokoju, gdzie spotyka się Bóg z człowiekiem. Ludzie zawsze myślą o pokoju, a każde katedra, podobnie jak rzymska katedra następców św. Piotra, jest jak matka, która kocha i daje nadzieję, tym, którzy się w niej chronią, kontynuował.

Ks. bp Antoni Dydycz powiedział również, że należy dziękować za wszystkie katedry, którymi są zarówno świątynie rozsiane po całym świecie, ale taż: „za katedry serc i umysłów matek i ojców, bo tam również rodzi się Bóg i żyje. Dziękujmy, mówił, za katedry, którymi są sale szkolne, gdzie można wsłuchiwać się w głos, mówiący nam o Synu Bożym. Dziękujmy też za katedry, którymi są książeczki do nabożeństwa i różańce. Są to inne katedry, ale one wszystkie głoszą Chrystusa i mówią o Jego miłości.”

Podczas uroczystości, w której wzięli udział kapłani pracujący w Drohiczynie i kilku spoza niego, klerycy, siostry zakonne i mieszkańcy miasta, Ksiądz Biskup pobłogosławił modlitewniki i wręczył je dzieciom, przyjmującym w tym roku po raz pierwszy Chrystusa w Eucharystii.

Ks. Artur Płachno

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziemia katerdy

Podziemia katerdy
Zapraszamy do odwiedzenia podziemi naszej katerdy. Podziemia powinny być otwarte codziennie, jeśli jednak drzwi są zamknięte proszę dzwonić na plebanię