wtorek, 14 czerwca 2016

Dziękczynienie za 25 lat diecezji

10 czerwca 2016 roku w Drohiczynie odbyły się obchody jubileuszowe 25-lecia diecezji drohiczyńskiej. Miało to miejsce w kolejnym Dniu Podlasia, obchodzonym w 17. rocznicę pobytu św. Jana Pawła II w Drohiczynie.
Uroczystości odbyły się przy Kopcu Pamięci z monumentalnym pękniętym krzyżem, upamiętniającym nabożeństwo ekumeniczne w czasie wizyty św. Jana Pawła II. Rozpoczęły się one w Godzinie Miłosierdzia Koronką do Miłosierdzia Bożego, po której nastąpił Koncert Laureatów Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej. Od strony Siedlec i Bielska Podlaskiego wjechało także kilkaset motocykli z rajdu „Szlakiem Jana Pawła II”.
Przygotowanie modlitewne prowadziły Drohiczyńskie Warsztaty Muzyki Liturgicznej. Przy śpiewie Litanii do Serca Pana Jezusa uroczyście weszła  procesja z relikwiami świętych i błogosławionych związanych z diecezją drohiczyńską. Delegacje z parafii i zgromadzeń związanych z życiem wyniesionych na ołtarze, niosły relikwie: św. Jana Pawła II, bł. ks. Władysława Maćkowiaka, bł. ks. Antoniego Beszty – Borowskiego, bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego, bł. ks. Mieczysława Bohatkiewicza, św. abp Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, bł. abpa Jerzego Matulewicza, bł. ks. Edwarda Grzymały, bł. o. Honorata Koźmińskiego, bł. s. Angeli Truszkowskiej, bł. s. Marii Marty Wołowskiej i bł. s. Bolesławy Lament.
Głównym punktem obchodów Jubileuszu była Eucharystia celebrowana  przez Nuncjusza Apostolskiego w Polsce ks. abpa Celestino Migliore. Odczytał on także przesłanie, w którym Ojciec Święty Franciszek przekazał wyrazy łączności z biskupem drohiczyńskim. Podkreślone w nim zostało ekumeniczne zadanie jakie stoi przed diecezją, obchodzącą swój jubileusz, wskazując także na potrzebę wzmacniania ducha miłości wraz z papieskim błogosławieństwem, udzielonym diecezjanom i gościom obecnym na uroczystościach.
Podczas wystąpienia biskupa drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa zabrzmiały archiwalne słowa powołania diecezji drohiczyńskiej przed dwudziestu pięciu laty. Św. Jan Paweł II wypowiedział je w Białymstoku i zapisał odręcznie:
Drodzy Bracia i Siostry! Na zakończenie tej podniosłej liturgii eucharystycznej pragnę jeszcze zwrócić się do Was ze słowem o znaczeniu prawno-administracyjnym. Mając na względzie racje duszpasterskie ustanawiam dziś (… ) w tym rejonie Polski: Diecezję drohiczyńską – ze stolicą w Drohiczynie – obejmującą teren tej części Diecezji pińskiej, który znajduje się w obecnych granicach Rzeczypospolitej Polskiej. Biskupa Władysława Jędruszuka – dotychczasowego Administratora Apostolskiego – mianuję Biskupem Diecezji drohiczyńskiej. Kościół p/w Przenajświętszej Trójcy w Drohiczynie staje się katedrą Biskupa i Diecezji. Pasterzom i Ludowi Bożemu (…) z serca błogosławię.
Homilię wygłosił biskup senior Antoni Dydycz, który, jako następca zmarłego w 1994 roku pierwszego biskupa drohiczyńskiego Władysława Jędruszuka,  przez 20 lat był biskupem drohiczyńskim. Ukazał w niej najważniejsze aspekty życia diecezji i wydarzenia z historii tych ziem, które miały wpływ na duchowość tutejszych mieszkańców. Przypomniał słowa św. Jana Pawła II, który podkreślił wierność tutejszego ludu, pomimo licznych prześladowań i rozdarcia wyznaniowego. Wskazał zarówno na te bardzo radosne momenty z tutejszej historii, jak też trudne, takie jak rozdarcie diecezji pińskiej przez granice z ZSSR i odważne decyzje Prymasa Tysiąclecia kard. Wyszyńskiego o pozostawieniu jej z administraturą po polskiej stronie, do czasu możliwości powołania nowych diecezji w zmienionych realiach Kościoła na obecnej Białorusi. Nawiązując do słów św. Jana Pawła II, odnoszących  się do dialogu i jedności chrześcijan, wypowiedzianych w Drohiczynie, ksiądz biskup powiedział, że droga Kościoła nie jest łatwą. Zabiegając zaś o jedność i oczyszczenie, powinniśmy zaczynać od siebie, patrząc na św. Jana Pawła II, jak na tego, który sam stał się orędziem Kościoła, głoszonym nie tylko słowem, ale życiem i obecnością.
Na zakończenie liturgii została odmówiona Modlitwa Jubileuszowa Diecezji, głos zabrał także metropolita białostocki ks. abp Edward Ozorowski, który podkreślił wspólną drogę, jaką podążają dwie diecezje ustanowione 25 lat temu.    Głos zabrał też przedstawiciel Cerkwi prawosławnej ks. protojerej Doroteusz Sawicki. Wspominając spotkanie ekumeniczne w Drohiczynie ze św. Janem Pawłem II, przypomniał on znak pękniętego krzyża, który mu towarzyszył, jako bardzo tragiczny obraz chrześcijaństwa.  Nadzieję daje w nim jednak Chrystus, kontynuował, którego ramiona stanowią pomost trzymający go razem. W Chrystusie jednoczącym ludzi, żaden chrześcijanin, także innego wyznania, nie może przechodzić obojętnie, gdy sąsiad potrzebuje wsparcie i pomocy, powiedział. Jako przedstawiciel prawosławnego metropolity abpa Sawy odczytał on jego przesłanie i wyrazy łączności, przekazując wraz z ks. mitratem Andrzejem Jakimiukiem prawosławnym dziekanem siemiatyckim, wizerunek Chrystusa Zbawiciela. Rozległy się też salwy armatnie, a w wykonaniu diecezjalnego chóru, który śpiewał podczas liturgii, zabrzmiała pieśń „W dolinie Góry Zamkowej”, przypominająca spotkanie ekumeniczne ze św. Janem Pawłem II w Drohiczynie.
W  uroczystościach wzięli udział także inni biskupi z Polski, Białorusi i Pakistanu: biskup warszawsko – praski abp Henryk Hozer, abp Sebastian Francis Shaw z Lahore z Pakistanu, biskup piński Antoni Dziemianko z Białorusi, biskup siedlecki Kazimierz Gurda, biskup łomżyński Janusz Stepnowski, biskup ełcki Jerzy Mazur, biskup radomski Henryk Tomasik, sekretarz Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński, bp senior Józef Wysocki z Elbląga oraz biskupi pomocniczy: bp Tadeusz Bronakowski z Łomży, bp Piotr Sawczuk z Siedlec i bp Romuald Kamiński z Ełku. Obecnych było wielu kapłanów diecezjalnych i zakonnych oraz siostry zakonne z różnych diecezji w Polsce, Włoszech, Kamerunu, Rosji i Białorusi, w tym szczególna delegacji archidiecezji białostockiej, przedstawiciele zgromadzeń zakonnych, senatorowie i posłowie, reprezentanci uczelni, władz wojewódzkich z Warszawy, Białegostoku i Lublina, władze samorządowe różnych szczebli, służby mundurowe, przedstawiciele instytucji, organizacji, stowarzyszeń, bractw i szkół, w tym uczestnicy finału VIII Ogólnopolskiej Olimpiady Myśli Jana Pawła II.
Po Mszy św. wicemarszałek Sejmiku Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska przekazała przyznany diecezji drohiczyńskiej medal „Zasłużony dla Mazowsza”. Miała miejsce także wspólna agapa. Czynne były również okolicznościowe wystawy i stoiska.
O godzinie 21.00 odbył się Apel Jasnogórski przy Kopcu Jana Pawła II prowadzony przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Obchody  jubileuszowe diecezji drohiczyńskiej stanowiły bowiem bliższe przygotowanie diecezjalne do Światowych Dni Młodzieży.
 
ks. Artur Płachno
 
 













 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziemia katerdy

Podziemia katerdy
Zapraszamy do odwiedzenia podziemi naszej katerdy. Podziemia powinny być otwarte codziennie, jeśli jednak drzwi są zamknięte proszę dzwonić na plebanię