środa, 14 listopada 2012

Warsztaty Muzyki Liturgicznej - Drohiczyn 14-16 grudnia 2012

Serdecznie zapraszam wszystkich na kolejne, 12 już Drohiczyńskie Warsztaty Muzyki Liturgicznej. Na tych warsztatach – DUŻO ZMIAN I NOWOŚCI, dlatego proszę o uważne przeczytanie tej notatki.

Tym razem warsztaty odbędą się pod hasłem „Jam jest dudka” i poświęcone będą, zgodnie z tradycją naszych grudniowych warsztatów, kolędom. Mało tego! Do minimum ograniczamy (choć robimy to z żalem) utwory adwentowe, które będą teraz faktycznie tylko dodatkiem. Wszystko to po to, żeby w pełni oddać się klimatowi Świąt Bożego Narodzenia. Nasze warsztaty będą jednocześnie przygotowaniem do wielkiego kolędowania, którego podejmiemy się wspólnie w okresie poświątecznym.

Żeby jednak nie zagubić tego, co w warsztatach jest najważniejsze; żeby nie zgubić wspólnej modlitwy i wielbienia Boga – najpierw kilka słów o tym, co w związku z tym nas czeka.

EUCHARYSTIA I ADORACJA
Tradycją już jest nasza wspólna piątkowa Eucharystia przy drzwiach zamkniętych, po której następuje krótka adoracja Najświętszego Sakramentu. Chcielibyśmy również zaprosić Was do wspólnej adoracji w sobotnie południe, by chociaż na chwilę oderwać wzrok od nut, a skierować go w stronę Chrystusa.

LITURGIA GODZIN
Tym razem rozbudujemy nieco naszą wspólną modlitwę Liturgią Godzin. Będziemy mieli okazję celebrować wspólnie sobotnią jutrznię Katedrze oraz niedzielną jutrznię, na którą tym razem udamy się do kościoła sióstr Benedyktynek, które przyjęły nas gościnnie w ubiegłym roku i wciąż o nas pamiętają. Dodatkowo będziemy wspólnie modlić się kompletą – modlitwą na zakończenie dnia w piątkowy późny wieczór. Żeby faktycznie była to nasza wieczorna modlitwa, która kończy cały nasz dzień, będziemy mieli okazję modlić się nią w mniejszych grupach, tam gdzie będziemy spać. Chciałbym, by piątkowa kompleta była właśnie wyrazem tej jedności i wspólnego trwania na modlitwie.

NAMIOT SPOTKANIA/LECTIO DIVINA
Czekam jeszcze na informację od znanego większości ks. Jarka Błażejaka, którego poprosiłem o poprowadzenie dla nas medytacji biblijnej, zgodnie z obecnym w charyzmacie Ruchu Światło-Życie namiotem spotkania (lub tradycyjnie: Lectio Divina). Będzie to okazja na zakorzenienie tego, co robimy, w Słowie Bożym.

WYKŁAD Z… WIARY?
Cieszę się bardzo, że udało mi się wreszcie zaprosić do nas ks. dra Marcina Składanowskiego, który jest wykładowcą w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz w naszym WSD. Ten pochodzący z Sokołowa Podlaskiego ksiądz łączy w sobie niezwykle głęboką wiedzę o prawdach naszej wiary z ogromną łatwością ich przekazu. Dlatego, korzystając z Roku Wiary, powie on do nas kilka słów na temat Narodzenia Chrystusa. Wyjdzie zaś od… tekstu jednego z utworów, które będziemy wykonywać. W ten sposób zobaczymy, jak ogromne bogactwo treści zawiera się w utworach, które śpiewamy.

WARSZTATOWA DIAKONIA MODLITWY (siostry Bronki :D )
Od dawna już myślałem nad tym, ale dopiero siostra Wioletta zaproponowała jakiś konkret! Niebawem zamieści ona informację na ten temat na naszym profilu. Będzie zapraszała Was do szczególnej formy modlitwy przed warsztatami i w ich trakcie. Jeśli leży Wam na sercu duchowe przeżycie tych warsztatów – nie zwlekajcie ani minuty! Odpowiedzcie na dominikańskie wezwanie! :D

BIERZEMY WAS NA WARSZTAT! – czyli kilka słów o aspekcie muzycznym
Pretekstem do naszego spotkania jest muzyka. Ona jest tym, co nas gromadzi w Drohiczynie. Dlatego i w tym aspekcie dokonaliśmy kilka zmian. Oto one:
1. z racji przesłuchań (o nich niżej) do minimum zostaną skrócone sekcje głosowe, będą za to bardziej intensywne; w ich trakcie nie będziemy Was już wyciągać na zajęcia indywidualne;
2. zajęcia indywidualne stworzą tym razem oddzielny blok. W ich trakcie część będzie miała emisję głosu (tym razem uda się ze wszystkimi!), część dykcję, część jeszcze inne zajęcia praktyczne.
3. powołujemy do życia również nowy typ zajęć – TEORIA MUZYKI. Ciągle słyszycie o nutach, taktach, repetycjach, wartościach… Ciągle ktoś Wam krzyczy „piano!!!”. Ale o co mu chodzi? Wreszcie będzie okazja się dowiedzieć! Na zajęciach z teorii muzyki będziecie mieli okazję dowiedzieć się czegoś na temat nut, dźwięków, wartości, dynamiki, itd. Będziecie podzielenie na 3 grupy poziomowe. Wszystko to po to, żeby wreszcie się zorientować, o co w tym wszystkich chodzi.

KONCERTY, KONCERTY!
(NIE TYLKO) SŁAWA I BLASK REFLEKTORÓW! :D
Nasze warsztaty są przygotowaniem do wielkiego kolędowania na terenie naszej diecezji. Harmonogram koncertów przedstawia się następująco:
26 grudnia: Rudka (godz. 12), Bielsk Podlaski Bazylika (godz. 18)
29 grudnia: Nurzec-Stacja (godz. 16), Drohiczyn (godz. 18)
30 grudnia: Czartajew (8.30), Ostrożany (12), Sokołów Podlaski Konkatedra (16), Węgrów Klasztor (19)
Dużo tego. Wiemy. Ale kto uczestniczył w koncertach w ubiegłym roku potwierdzi, że jest to niezwykłe doświadczenie. Dzielimy się bowiem z innymi tym, co dla nas naprawdę ważne. Dajemy ludziom świadectwo naszej wiary. Pokazujemy, że młodzież może śpiewać i robić to z zaangażowaniem i klasą. I co równie ważne – koncerty są niesamowitą celebracją naszej wspólnoty. To bycie ze sobą daje ogromną radość i satysfakcję. Udział w koncertach nie jest obowiązkowy, ALE jest drugim kryterium (obok przesłuchań), które jest decydujące w sprawie przyjęcia Was na warsztaty. Nawet jeśli ktoś będzie perfekcyjnie przygotowany, zaś zgłosi się tylko na jeden lub dwa koncerty, to w razie konieczności wyboru będziemy zmuszeni brać takie osoby, które może przygotowane są trochę gorzej (choć i tak dobrze), lecz są mobilne w związku z koncertami. To jest dla nas ważne.

PRZESŁUCHANIA
Przesłuchania będą się odbywały w weekend 7-9 grudnia. Szczegółowe terminy już niebawem! Miasta przesłuchań to: Lublin, Warszawa, Białystok, Siedlce, Węgrów, Siemiatycze, Bielsk Podlaski. Ks. Piotr zobowiązał się podrzucić Drohiczyn do Siemiatycz, zaś ks. Tomek Sokołów do Węgrowa. Na przesłuchanie każdy musi mieć opanowany CAŁY MATERIAŁ. Nie musi wykazywać się znajomością utworu na pamięć. Musi jednak znać dobrze melodię. Wiadomo, że każdemu zdarzają się błędy i po to są warsztaty, żeby błędy poprawiać i się ćwiczyć w śpiewie, ale przy przesłuchaniu wychodzi, kto w jakim stopniu się przygotował i kto podchodzi do tego poważnie. Miejsc mamy 70. Jeśli jednak 60 osób okaże się przygotowanych – bierzemy 60. Nie będziemy na siłę szukać ludzi.

NAGRANIA
Nagrania nie będą Wam wysyłane przez maila. Dlaczego? Często zdarzało się tak, że ktoś na warsztatach informował mnie, że nagrań nie dostał. To dość niepoważne… Kontakt ze mną jest na tyle łatwy, że można się upomnieć o nagrania. Dlatego zostaną one umieszczone na serwerze i każdy będzie je sobie mógł ściągnąć. Link dostaniecie na dniach.

FORMA ZAPISU!!!
Zmieniamy również formę zapisu. Nie musicie już wysyłać maila z oficjalnym zgłoszeniem. Tym razem musicie uzupełnić specjalny formularz:

https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0Akg0MzxB8PHFdGlPeXRwWHFPcWZmd19rQW9HdnlBTkE#gid=0

Macie tam podaną dokładną instrukcję jak należy to wykonać. Macie czas do 24 listopada. Możecie uzupełniać go stopniowo. Proszę o nieingerowanie w cudze zgłoszenie. Tam macie również koncerty. W razie pytań służę pomocą!

A ZATEM:
Termin: 14-16 grudnia (start w piątek o 16!, koniec w niedzielę po Mszy o 12)
Miejsce: Drohiczyn, Podlaskie Centrum Dialogu
Koszt: 50 zł
Przesłuchania: 7-9 grudnia
Zgłoszenia do: 24 listopada

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziemia katerdy

Podziemia katerdy
Zapraszamy do odwiedzenia podziemi naszej katerdy. Podziemia powinny być otwarte codziennie, jeśli jednak drzwi są zamknięte proszę dzwonić na plebanię