wtorek, 9 lipca 2013

19 rocznica świeceń biskupich i ingresu biskupa drohiczyńskiego Antoniego Dydycza.

We środę 10 lipca 2013 roku przypada 19 rocznica świeceń biskupich i ingresu biskupa drohiczyńskiego Antoniego Dydycza.

Pasterz diecezji drohiczyńskiej, będzie tego dnia celebrował Eucharystię dziękczynną w katedrze p.w. Trójcy Świętej w Drohiczynie o godz. 10.00. Poprzedzi ją koncert dedykowany Księdzu Biskupowi, który rozpocznie się o godz. 9.40. Po zakończonej Eucharystii władze Drohiczyna zaprosiły ks. bpa Antoniego Dydycza na uroczyste posiedzenie Rady Miejskiej.

Sakra biskupia i ingres do Drohiczyńskiej Katedry miały miejsce 10 lipca 1994 roku. Głównym konsekratorem był Nuncjusz Apostolski w Polsce ks. abp Józef Kowalczyk, a współkonsekratorami: ówczesny metropolita białostocki ks.abp Stanisław Szymecki oraz ks. abp Francisco Gioia z Rzymu.

Ks. bp Antoni Dydycz 24 sierpnia 1938 roku w Serpelicach, w pobożnej, rolniczej, podlaskiej rodzinie. Od rodziców, ś.p. Janiny i Michała otrzymał on dobry fundament umiłowania zarówno Boga, jak też Polski i rodzinnych stron, boleśnie doświadczonych przez zawirowania historii i wpływy różnych kultur i obrządków. Edukacji tej dopełnili także przebyli do Serpelic w 1945 roku kapucyni z korzeniami unickimi, wypędzeni z Lubiszewa na Ukrainie o. Anioł Dąbrowa - Dąbrowski i br. Bartłomiej Snochowski. Naukę w szkole średniej rozpoczął w Lublinie, a gdy w wieku 16 lat wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, kontynuował ją w Nowym Mieście nad Pilicą, aby uwieńczyć egzaminem dojrzałości, zdanym w III Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego w Krakowie.

Studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. Jako zakonnik otrzymał imię Pacyfik, a śluby wieczyste złożył w Nowym Mieście nad Pilica w 1961 roku. 50 lat temu, 29 czerwca 1963 roku przyjął on w Łomży święcenia kapłańskie z rąk ks. bpa Czesława Falkowskiego. Studiował następnie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, będąc równocześnie katechetą młodzieży w Lublinie. Pracę z młodzieżą, zarówno ze szkół średnich, jak też akademicką kontynuował, będąc przez 9 lat przełożonym domu zakonnego w Białej Podlaskiej.

W 1976 roku został przełożonym Warszawskiej Prowincji Kapucynów i członkiem Konsulaty Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce oraz jej przewodniczącym. Był członkiem komisji Episkopatu Polski do spraw świeckich, duszpasterstwa ogólnego oraz przewodniczącym Konferencji Przełożonych Franciszkańskich. Od 1982 roku do nominacji na stolicę biskupią w Drohiczynie, przebywał w Rzymie, gdzie pełnił funkcję definitora generalnego. Do jego obowiązków należało niesienie pomocy zakonnikom przebywającym na terenie bloku państw socjalistycznych w Europie, gdzie wielokrotnie i często w konspiracji, odwiedzał zakony i parafie.

Był delegatem zakonu do spraw włoskiego sanktuarium w Loreto, a także dwukrotnie - jako kapucyn i jako biskup uczestniczył w pracach Światowego Synodu Biskupów. W 1994 roku obronił doktorat na Wydziale Historii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu , a tego roku 20 czerwca, został mianowany przez bł. Ojca Świętego Jana Pawła II, po śmierci pierwszego biskupa drohiczyńskiego Władysława Jędruszuka jego następcą.

Ks. Artur Płachno

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziemia katerdy

Podziemia katerdy
Zapraszamy do odwiedzenia podziemi naszej katerdy. Podziemia powinny być otwarte codziennie, jeśli jednak drzwi są zamknięte proszę dzwonić na plebanię